Garrulus glandarius
Telesne značilnosti: velikost 34–38 cm. Telesna masa 150–190 g. Razpon peruti 52–58 cm. Pretežno rdečkasto rjave barve z ozkimi vzdolžnimi progami po glavi. Peruti so črne z belo liso, krovno perje pa je svetlomodro s črnimi prečnimi progami. Rep je črn in na koncu “odrezan”, trtica je bela. Kljun je močan in temno siv, pod njim je črna “brada”.
Življenjska doba: 1-5 let.
Življenjski prostor: gozdovi, parki, vrtovi, žive meje, v Alpah do višine 1700 m.
Razširjenost: cela Evropa, razen Islandija, skrajni sever Skandinavije in severna Škotska. Azija, severozahodna Afrika. V Sloveniji je splošno razširjena.
Način življenja: šoja je aktivna podnevi. Je celoletna vrsta ali selivka na kratke razdalje. V času gnezditve je skrita in tiha, zunaj gnezditve pa ji zaradi njenega opozorilnega hreščečega vpitja pravimo “gozdni policaj”. Let je valovit, po tleh skaklja. V razburjenju dvigne perje na glavi. Pred zimo si pripravi zalogo hrane tako, da nabere veliko količino želoda, žira ipd., nato pa vse zakoplje v tla. Pozimi jih večina zalogo spet najde, nekaj pa jih vendarle pozabi, zato spomladi tam lahko vzkali seme določene rastlinske vrste (temu pojavu pravimo “sinzoohorija”). Gnezdi v drevju in grmovju. Gnezdo je razmeroma majhno ter sestavljeno iz suhljadi (veje, vejice, mah). Je monogamna ptica.
Prehrana: vsejed. Predvsem drevesna semena, sicer tudi žuželke in drugi nevretenčarji, glodavci, plodovi, mrhovina, odpadki. Znana je tudi kot plenilka gnezd manjših ptic pevk.
Razmnoževanje: gnezdenje poteka aprila in maja. 1 zarod na leto. Samica znese 5–7 zelenkastih jajc s temnorjavimi pegami. Valita oba partnerja izmenoma 16–17 dni. Mladiči zapustijo gnezdo po 18–21 dneh.
Oglašanje: pridušeni klici, hreščeče “raak“. Oponaša tudi druge ptice (npr. kanjo) in druge živalske glasove – lahko slišimo celo mijavkanje.
Lovna doba: od 1. avgusta do 28. februarja.
Že veš?
- Šoje delujejo kot nekakšen “alarmni sistem” gozdnih prebivalcev, saj z glasnim oglašanjem opozarjajo na vsiljivce in zlasti lovcem velikokrat povzročajo preglavice.